Tkaniny obiciowe inaczej tapicerskie

Ostatnimi czasy bardzo popularne stało się własnoręczne przerabianie mebli, malowanie starych komód, taboretów czy krzeseł. Z pomocą w tych metamorfozach przychodzą nowoczesne narzędzia i materiały, wszechstronne i proste w użyciu farby kredowe, woski, pasty postarzające i patynujące czy zestawy do techniki serwetkowej czyli decoupage. Coraz więcej osób bez przygotowania artystycznego zabiera się za majsterkowanie oraz przeróbki meblarskie i to jest fantastyczne, bo choćby takie metamorfozy były amatorskie i niedoskonałe to walor indywidualizmu i niepowtarzalności jest tu nie do przecenienia. W internecie można znaleźć wiele inspiracji, poradników, blogów o tematyce wnętrzarskiej, każdy market budowlany i sklep hobbystyczny ma w swojej ofercie produkty do prostych metamorfoz, a w większych miastach funkcjonują firmy organizujące kursy i warsztaty przerabiania i malowania mebli oraz mniejszych form dekoracyjnych. Oprócz mebli z litego drewna bardzo wdzięczne do przeróbek są meble tapicerowane. Świetnym sposobem na odświeżenie, a nawet zupełną odmianę wyglądu i stylu starej kanapy, fotela czy krzesła jest zmiana obicia. Proponujemy szeroką gamę pięknych tkanin tapicerskich na metry, dzięki którym wypłowiałe, podniszczone i nudne siedziska przeobrażą się w oryginalne, kolorowe meble jak z ekskluzywnego salonu.

Zabaw się w tapicera

Wybór dobrej jakości materiału na obicia jest bardzo ważny, ponieważ zapewnia komfort i wygodę pracy przy tapicerowaniu oraz późniejszą trwałość, odporność na brud i wilgoć oraz zadowalający efekt estetyczny. Istotna jest grubość tkaniny, jest elastyczność, no i oczywiście struktura, faktura, splot oraz ewentualny wzór. Jeśli chcesz, aby fotel czy pufa stanowiły wyrazisty element we wnętrzu i były pewną dominantą pod względem koloru czy stylu – postaw na odważny deseń, natomiast jeśli zabierasz się za metamorfozę większej ilości krzeseł czy kanapy o dużej powierzchni – wybierz spokojniejszy wzór lub gładki materiał, który szybko się nie znudzi i nie będzie męczący wizualnie. Pozostaje jeszcze decyzja czy pozostawić drewniane elementy konstrukcyjne w dotychczasowym kolorze, czy przed tapicerowaniem przemalować je według przewidzianej ostatecznej koncepcji. Kiedy zaopatrzysz się w odpowiednią tkaninę obiciową, taker tapicerski, zszywki i ewentualnie gąbkę do wymiany starego wypełnienia siedziska czy oparcia, możesz zabierać się do pracy. Niejednokrotnie można tapicerować na poprzednią warstwę tkaniny, ale przy naprawdę wiekowych czy uszkodzonych meblach konieczne może okazać się usunięcie starego obicia i wypełnienia. Po wycięciu odpowiedniej formy na poszczególne części fotela czy krzesła można przystąpić do pracy, lekko naciągając tkaninę ze wszystkich stron i przytwierdzając ją do drewnianej konstrukcji. Efekt końcowy na pewno Was zaskoczy, a własnoręcznie przerobiony mebel stanie się perełką w domowym zaciszu i nada nową jakość całemu otoczeniu.

Inspiracja i kreacja

Jeśli inspirują Cię piękne tkaniny obiciowe możesz z nich stworzyć coś zupełnie nowego do swojego wnętrza – choćby prostą pufę w wyrazisty deseń czy zagłówek do sypialni z efektownego weluru, który ze względu na specyficzną strukturę różnie "łapie" światło i tworzy ciekawe przejścia walorowe. Dopełnieniem efektu będą metalowe pinezki tapicerskie wbijane bezpośrednio w tkaninę i spodnią warstwę sklejki czy płyty meblowej. Świetną zabawą jest wykonanie tablicy tapicerowanej do przypinania zdjęć, notatek i rysunków. Modne ostatnio do tego celu są szare materiały obiciowe, a także tkaniny tapicerskie w kratę, wzory graficzne komponujące się ze stylem skandynawskim oraz ponadczasowe kwiaty w romantycznym klimacie. Tył możemy wykonać z dykty lub korka, w zależności od koncepcji, na to warstwa tkaniny na obicia lub dodatkowo gąbka pod spodem, skrzyżowane na całości wstążki do przytrzymania wieszanych prac i gotowe! Taka tablica jest pięknym dopełnieniem kącika biurowego w pokoju dziecka lub w salonie, a przy tym może być pomysłowym autorskim prezentem. Jeśli dodatkowo wykorzystamy tą samą tkaninę obiciową na krzesło biurowe to efekt wizualny będzie fantastyczny. Warto uwierzyć w swoje siły i eksperymentować!