Jak uszyć czapkę typu smerfetka dla dziecka? - krok po kroku

Każdy rodzic wie, że czapka to nieodzowny element garderoby dziecka już od pierwszych dni życia. Dopasowana do rozmiaru głowy, wygodna, odpowiednio dobrana do pory roku i temperatury, z dobrych gatunkowo materiałów będzie zapewniała ciepło i komfort.

Jak uszyć czapkę z dresówki?

Czapeczki dostępne na rynku często wykonane są z nietrwałych, sztucznych dzianin, mają złą konstrukcję, są za płytkie lub za głębokie, a czasem trudno znaleźć model idealny dla naszego malucha. Alternatywą jest samodzielne uszycie nakrycia głowy, o odpowiednim obwodzie, proporcjach i ze starannie wybranego materiału. Dzięki bogatej ofercie dzianin o pięknych wzorach i kolorach możemy nie tylko uszyć czapkę odpowiednią do pory roku, ale także taką, która będzie niepowtarzalna, oryginalna i stanie się ulubionym dodatkiem.

W internecie nie brakuje porad jak uszyć czapkę dla dziecka, a my postaramy się pokazać szycie czapki krok po kroku, co powinno przekonać każdego jakie to proste zadanie. Najbardziej popularne są uniwersalne czapki z dresówki. W przypadku dzianiny dresowej pętelkowej ułatwieniem są rolujące się brzegi, które nie wymagają wykończenia. Bez problemu znajdziesz wykrój na czapkę w różnym stylu, od prostych modeli dopasowanych do kształtu głowy, przez modne czapeczki beanie, aż po fantazyjne nakrycia głowy nawiązujące do jednorożca czy królika. Możesz również stworzyć własny wykrój, według autorskiego pomysłu i pod konkretne wymiary.

Oprócz popularnej dresówki na bazę czapeczki można wybrać inne materiały, choćby dzianinę interlock, jersey czy ściągacz prążkowany. Ważne, aby materiał był wysokiej jakości, trwały, o ładnym wzorze w guście naszego dziecka, o jak najbardziej naturalnym składzie, przyjaznym dla skóry maluszka. Ilość warstw dzianiny i jej grubość zależą od tego, na jaką porę roku przygotowujemy czapkę, na kapryśną jesień, mroźną zimę czy ciepłą wiosnę.

Taki uszyty własnoręcznie projekt będzie nie tylko oryginalny, starannie wykończony i ładny, ale przede wszystkim personalizowany na potrzeby młodego użytkownika, a każda szyjąca mama wie, że dzieci to najbardziej wymagający Klienci! Jeśli stworzysz wymarzone nakrycie głowy dla swojej pociechy, jest szansa, że już nigdy nie powtórzysz po raz dziesiąty „Załóż czapkę”… Dziecko samo będzie ją chętnie nosiło!

Potrzebne materiały

Do uszycia dwustronnej czapki będziemy potrzebować:

  • 0,5 m dzianiny dresowej,
  • 0,5 m jerseyu,
  • sprzętu i akcesoriów krawieckich.

 

Pamiętać należy także o odpowiedniej igle do szycia dzianin i tym, aby używać szwu elastycznego. Warto wykonać kilka prób na skrawku materiału, żeby znaleźć optymalne ustawienia maszyny. Szycie dzianin jest bardziej wymagające niż praca z tkaninami, ale spokojnie da się opanować, jeśli tylko zadbamy o przygotowanie sprzętu.

W poniższym tutorialu postaramy się pokazać jak uszyć czapkę smerfetkę dla dziecka. To bardzo proste zadanie, nie wymagające zaawansowanych umiejętności krawieckich i wiele czasu.

Wykonanie czapki typu beanie (smerfetka) krok po kroku

Pierwszy krok to sama przyjemność: wybór dzianiny spośród ogromnej ilości fantastycznych wzorów w różnym stylu. Dla dziewczynek mogą to być pastelowe kompozycje, delikatne kwiaty, baśniowe postacie, groszki, a dla chłopców komiksowe printy, kraty, paski albo uniwersalne szarości, granaty i melanże.

Ze względu na to, że obwód głowy każdego dziecka jest inny, najlepiej samemu dokonać pomiarów przy użyciu miary krawieckiej. Główka dziecka, dla którego była szyta czapka ma w obwodzie ok 44 cm. Od obwodu odejmujemy ok. 3 cm ze względu na rozciągliwość dzianiny i dodajemy po ok 1,5 cm zapasu za szew z każdej strony. Uzyskany wynik dzielimy na 4, co daje 11 cm. Wysokość czapki to 21 cm (w tym zawarty jest już zapas na szew). Mając już wszystkie wymiary możemy przygotować szablon.

Krok 1: Przygotowujemy wykrój.

Krok 2: Przenosimy wykrój na materiał. Dzięki takiej konstrukcji czapka będzie miała tylko jeden szew z tyłu.

Krok 3: Szyjemy warstwę z dresówki. Wykrój składamy i przeszywamy po bokach. Można to robić overlockiem. Stębnujemy i rozprasowujemy szwy, aby nie uwierały dziecka w głowę.

Krok 4: Szyjemy warstwę jerseyu. Przy szyciu wewnętrznej części powtarzamy czynności pamiętając, aby zostawić mały otwór, przez który później przewrócimy czapkę na drugą stronę.

Krok 5: Następnie czapkę znów składamy i przeszywamy. Powtarzamy w obu częściach.

Krok 6: Części składamy do siebie prawą stroną tak, aby szwy z tyłu licowały się ze sobą. Krawędzie łączymy i spinamy, a następnie przeszywamy, najlepiej zrobić to ściegiem elastycznym.

Krok 7: Przewracamy na prawą stronę, przez zostawiony wcześniej otwór.

Krok 8: Czapka już prawie gotowa. Zszywamy otwór ściegiem krytym.

Czapeczka jest już gotowa! Podwójnie zastosowanie dzianin gwarantuje, że dziecku będzie ciepło w główkę, ale nie będzie się pocić ani narzekać na gryzący materiał. Czapeczka jest elastyczna, miękka, wygodna i urocza, dlatego wywołała zachwyt nowego właściciela! Do kompletu można uszyć prosty komin, który otuli szyję. Taki modny, oryginalny zestaw na pewno będzie służył doskonale przez cały sezon, ciesząc malucha i mamę – autorkę dzieła!

Trzymamy kciuki za piękne realizacje i zapraszamy do obejrzenia innych inspirujących tutoriali!

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię