Świąteczny obrus - jak go zrobić?

Obrus na Święta Bożego Narodzenia - przygotowania.

Do świąt Bożego Narodzenia pozostało niecałe dwa miesiące, więc czas już zabrać się za przygotowania!

Pierwszą rzeczą związaną ze świętami, którą wykonałam z naszych tkanin jest obrus. A właściwie dwa, które tworzą razem idealny zestaw na świąteczny stół. 

Może być to też fajny pomysł na prezent dla Pani domu. Świąteczny obrus zawsze się przyda!

Spośród nowych tkanin obrusowych z motywem świątecznym w ofercie naszego sklepu wybrałam złoty, połyskujący materiał w gwiazdki. Motyw gwiazdek jest delikatny i rozsypany po całej tkaninie bez przepychu. Ogromnym plusem tkanin obrusowych jest to, że można wykorzystać obie strony i wybrać jako prawą według uznania.  Ja zdecydowałam się na jasną stronę w dużym obrusie, a ciemną złotą wykorzystałam na bieżnik.

Świąteczny obrus
Jak uszyć świąteczny obrus - instrukcja krok po kroku

 

Zobaczcie jak można wykonać taki zestaw na świąteczny stół:

Pierwszym krokiem było odcięcie brzegów fabrycznych z całej tkaniny. Zaplanowałam potem wielkości obu obrusów i skroiłam zostawiając odpowiednie wielkości na wykończenia boków.

Odcięcie krajki
Skrojenie obrusa oraz bieżnika

Duży obrus jest kwadratem około 170 x 170 cm, a mniejszy bieżnik to około 160 x 45 cm.

 

Szyjemy bieżnik z tkaniny obrusowej

Najpierw zabrałam się za wykończenie bieżnika, ponieważ była to trudniejsza sprawa do zrobienia. Odmierzyłam sobie na lewej stronie szerokość podłożenie-6cm i narysowałam linie. 

Obrus i bieżnik - odcięte materiały obrusowe
Zaprojektowanie bieżnika

 

Linie stworzyły mi kwadrat na rogu i punkty oznaczające złożenie materiału. Złożyłam róg na pół, narysowałam linię prostopadłą do złożenie i odmierzyłam na niej również 6 cm, które następnie zszyłam na maszynie. 

Bieżnik - odrysowanie linii
Projektowanie bieżnika - ciąg dalszy

 

Odcinamy zbędny duży róg zostawiając około 1 cm na rozprasowanie, odcinamy też mały róg.

Przymiarka do szycia
Przeszycie narożnika

 

Tak wyglądają oba rogi dla porównania - zszyty i obcięty oraz ten przed szyciem.

Kiedy już tak samo wykonamy wszystkie cztery rogi i obetniemy zbędny materiał to możemy rozprasować rogi i wywrócić je na prawą stronę. Teraz czas na długa pracę z żelazkiem i szpilkami. To była dla mnie najtrudniejsza część wykonania tego bieżnika. Na bieżąco kawałek po kawałku odmierzałam, przypinałam i prasowałam brzegi. Zszywaliśmy róg na 6 cm zostawiając około 2 cm bez szycia. Właśnie po to, żeby tą niezszytą część zawinąć teraz do środka. To jedna z najbardziej estetycznych metod wykończenia.

Narożniki bieżnika
Zawinięcie narożników do środka

 

Kiedy już przypięłam każdy brzeg obrusu przyszedł czas na końcowe szycie. Naprężając materiał, trzymając równo założenie przejechałam stębnówką bardzo blisko brzegu nicią dopasowaną do ciemniejszej strony tkaniny. Materiał lekko się pomarszczył przy szyciu, ale po prasowaniu parą wszystko ładnie się wygładziło.

Spięte brzegi bieżnika
Szycie brzegów bieżnika

 

Proste wykończenie materiału na obrus

Duży obrus wykończyłam typowym podwójnym założeniem na 1 cm.Przyłożyłam sobie stopkę magnetyczną, żeby uniknąć tym razem miliona szpilek, a to bardzo ułatwia szycie. Lekko naciągając materiał z przodu i z tyłu szyłam każdy bok. Potem żelazkiem rozprasowałam nieco ściągnięty materiał i inne zagniecenia.

Przygotowanie tkaniny obrusowej
Wykończenie materiału na obrus

 

Efekt końcowy naszej pracy z tkaniną obrusową

Tkanina obrusowa - bieżnik
Tkanina obrusowa - bieżnik
Obrus
Obrus

 

A Wy kiedy zaczynacie przygotowania do świąt, wymyślanie prezentów i cały ten wspaniały czas?

Bo dla mnie to właśnie piękny czas, pełen myślenie o bliskich, o życiu i wcale nie tak straszny i pośpieszny. Wystarczy sobie tylko wszystko dobrze zaplanować :)

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię