Prosta, ale efektowna torba z wykroju Paula - realizacja @z_szycia_wziete

Zapraszamy do szycia torby razem z @z_szycia_wziete!

Lato w pełni, więc taki dodatek na pewno się przyda. Torba plażowa wykonana z wodoodpornych materiałów idealnie nadaje się na wypady nad wodę, wycieczki za miasto czy zakupy. Ze względu na gabaryt bez problemu pomieści niezbędne rzeczy, takie jak ręcznik, kocyk, przekąski i butelkę z wodą. Prosta, uniwersalna forma znakomicie sprawdzi się na co dzień, zarówno do sportowej stylizacji, jak i długiej sukienki. Szyjąc samodzielnie możemy zdecydować jakie kolory lub wzory zastosujemy, a wybór odpowiednich materiałów jest ogromny i inspiruje do tworzenia. Jeśli podoba się Wam taka torba wykrój wielkoformatowy znajdziecie w sklepie, w dodatku kupicie go w niskiej cenie, a wykorzystacie z pewnością nie raz. To zaczynamy, bo lato nie poczeka!

Dobór wykroju torby

Torba typu shopper świetnie sprawdza się na co dzień, a w wersji z kolorowych tkanin ogrodowych, w tropikalne czy marynistyczne wzory, będzie ulubionym i praktycznym dodatkiem na lato. Torebka Paula ma wzorzysty wierzch, odcięty gładki dół i podszewkę wewnątrz. Uchwyty wykonane są ze sznurków podtrzymanych szlufkami, a spód to duży prostokąt z zaokrąglonymi rogami. Całość wygląda stylowo, oryginalnie i wpisuje się doskonale w wakacyjny klimat. Ja postawiłam na wzór w kolorowe, malarskie liście monstery, ale możecie sięgnąć po kompozycje marynistyczne, tradycyjne pasy, mozaiki, romantyczne kwiaty czy fantazyjne printy inspirowane sztuką. Wykrój na dużą torbę daje pewność, że forma będzie idealna, a wykonane akcesorium posłuży przez wiele sezonów.

W sklepie Pinsola znajdziecie również wykrój na prostą torbę Rita bez odcinanego dołu, z owalnym dnem i uchwytami ze sznurka obszytego materiałem, oraz model Sonia o poziomym kształcie, z uchwytami z gotowej taśmy. Obie propozycje są nieco mniejsze niż torba, na którą się zdecydowałam, ale gusta i potrzeby są różne, dlatego każdy musi zdecydować jaki gabaryt będzie wystarczający w jego przypadku.

Jak uszyć torbę z wykroju Pinsola?

W poniższym tutorialu pokażę jak uszyć torbę krok po kroku. Realizacja projektu nie wymaga zaawansowanych umiejętności krawieckich ani specjalistycznej wiedzy, w dodatku sztywne materiały wodoodporne przeznaczone na tekstylia ogrodowe można bez problemu szyć na domowej maszynie. Radość i satysfakcja z efektu są warte zachodu, bo efektowna, pakowna i trwała torebka diy będzie oryginalna i wyjątkowa, zupełnie inna niż gotowe produkty ze sklepu. Duży wybór wzorów pozwala zaszaleć z kompozycją i wykonać model najlepiej oddający nasz styl i osobowość, skrojony na miarę potrzeb. Zobacz jak uszyć torbę z materiału, a może sprawisz taki prezent mamie, siostrze albo przyjaciółce. To świetny pomysł na praktyczny, uniwersalny upominek, który w dodatku można spersonalizować z myślą o użytkowniku.

Jeżeli masz wątpliwości i chcesz sprawdzić jak uszyć torbę z podszewką i zamkiem, koniecznie przeczytaj wpis do końca. Ja wykorzystałam zapięcie magnetyczne, ale możesz zastosować suwak, klapkę albo rzepy. Pokażę patenty na proste i szybkie uszycie torebki, która będzie idealna na lato, na zakupy czy wycieczkę nad wodę. Wiele osób zastanawia się jak uszyć torbę z przegródkami albo wykonać organizer do torby typu shopper, a kiedy już opanujesz szycie ogrodowych tkanin poliestrowych realizacja tego typu projektów nie będzie stanowiła problemu.

Potrzebne materiały

Do uszycia torby plażowej o wymiarach 45x45x13 cm potrzebne będą:

Instrukcja szycia krok po kroku

Torbę uszyłam na maszynie domowej Janome HD523.

Krok 1: Na początek wykrój przypinamy do tkaniny, odrysowujemy go i wycinamy elementy. Należy pamiętać, że na wykroju są już przewidziane dodatki na szwy. Warto również zaznaczyć nacinki na tkaninie, gdyż będą one pomocne przy zszywaniu elementów torebki.

Spis elementów:

Tkanina zasadnicza wzorzysta:

  • 2x przód/tył torebki;
  • 2x bok torebki;
  • 2x kieszonka (opcjonalnie - u mnie 20x30 cm).

Tkanina zasadnicza gładka:

  • 1x spód torebki;
  • 2x dolne pasy przodu/tylu torebki;
  • 2x dolne pasy boków torebki;
  • 2x odszycie góry torebki dłuższe;
  • 2x odszycie góry torebki krótsze;
  • 4x uchwyty na sznurek.

Podszewka:

  • 1x spód torebki;
  • 2x przód/tył torebki.

Krok 2: Zaczynamy od połączenia dłuższych boków elementu przodu torebki z kolorowej tkaniny oraz dołu z jednolitego materiału. Składamy je prawą stroną do prawej i zszywamy 1 cm szwem.

Dla ładniejszego efektu szew dodatkowo stębnujemy 1-2 mm od brzegu.

Te same czynności wykonujemy łącząc element tyłu z dołem. Na tym etapie mocuję również naszywkę z logo. Przyszywam ją w prawym dolnym rogu przodu torebki.

Krok 3: W następnym etapie przygotujemy uchwyty na sznurek. W tym celu zakładamy krótsze boki uchwytów na 1 cm do środka, lewą stroną do lewej i szyjemy wąskim 0,5 cm szwem.

Krok 4: Następnie składamy wszystkie uchwyty na pół lewą stroną do lewej strony i przeszywamy przy wolnym brzegu na 0,5 cm.

Krok 5: W miejscach wyznaczonych przez nacinki na górze przodu oraz tyłu torebki układamy cztery uchwyty na sznurek i doszywamy je (surowy brzeg do surowego brzegu) 0,5 cm szwem.

Krok 6: W kolejnym etapie łączymy oba boki ze spodem torby. Na krótszych stronach dna układamy krótsze boki torebki, prawą stroną do prawej i przeszywamy na 1 cm.

Krok 7: W kolejnym etapie do górnej części boków przyszywamy krótsze elementy odszycia, tutaj również układamy elementy prawą stroną do prawej. Dłuższe boki odszycia doszywamy do przodu oraz do tyłu torebki w ten sam sposób.

Krok 8: Teraz czas połączyć wszystko w całość. Dno, wraz z bokami i odszyciem składamy prawą stroną do prawej z przodem torebki.

Szczególną uwagę należy poświęcić łączeniom tkaniny kolorowej z gładką.

Dodatkowo na zaokrągleniach w dole torebki warto wykonać niewielkie nacinki, które spowodują, że materiał będzie ładnie się układał.

Gdy przód wraz z dnem i bokami są już połączone, czas na tył torebki, z którym postępujemy analogicznie.

Krok 9: Ja w swojej torebce postanowiłam dodać zapięcie magnetyczne, jednak etap ten może zostać pominięty. W tym celu w pierwszej kolejności należy wyznaczyć środek na odszyciu przodu oraz tylu torebki, zrobić niewielkie nacinki w wyznaczonym miejscu i przełożyć metalowe uszy zapięcia.

Dla wzmocnienia tego miejsca, warto dodać dodatkową warstwę materiału na lewej stronie. Oba elementy zapięcia montujemy w taki sam sposób.

Krok 10: Jeszcze tylko podszewka! W swojej torebce lubię mieć zawsze wszystko poukładane, dlatego postanowiłam wszyć dodatkowe kieszenie. W tym celu wycięłam dwa dodatkowe kawałki materiału zasadniczego we wzór ok. 20x30 cm. Na początek jeden z dłuższych brzegów zakładamy na dwa razy i przeszywamy.

Następnie wyznaczamy na podszewce miejsce na kieszeń i przypinamy ją szpilkami, zaginając surowe brzegi do środka. Szyjemy wzdłuż 3 krawędzi na 1 mm, a następnie w odległości 3-5 mm.

Krok 11: W kolejnym etapie łączymy spód torebki z podszewki z elementem podszewki przodu prawą stroną do prawej. Szyjemy szerokim 1 cm pozostawiając otwór ok. 15-20 cm na wywrócenie torebki na prawą stroną.

Analogicznie łączymy tył ze spodem, w tym wypadku nie pozostawiając otworu.

Krok 12: Nadszedł czas, aby zszyć wszystko ze sobą. Podszewkę wywracamy na prawą stronę i wkładamy do środka torebki.

Spinamy ze sobą podszewkę oraz brzeg odszycia, prawą stroną do prawej i szyjemy dokoła na odległość 1 cm. W miejscach, gdzie znajdują się uchwyty na sznurek, warto wzmocnić szew wykonując dodatkowe przeszycie.

Krok 13: Przez otwór pozostawiony w podszewce wywracamy całą torebkę na prawą stronę. Następnie zaszywamy otwór w podszewce tuż przy brzegu, chowając surowe brzegi tkaniny do środka.

Krok 14: Górny brzeg torebki stębnujemy na 1-2 mm. Można również przeszyć torebkę kilka centymetrów niżej, w miejscu połącznia podszewki z odszyciem.

Krok 15: Na koniec przekładamy sznurek przez uchwyty i zawiązujemy jego końce.

Torba gotowa! Czas na plażę!

Torba z efektownymi uchwytami ze sznurka, wykonana z materiału o ciekawym wzorze w naszych ulubionych kolorach będzie wspaniałym dodatkiem na urlop i weekendowe wypady. W zależności od upodobań i potrzeb można zastosować w środku kieszonki różnej wielkości, łatwe do naszycia na podszewkę. Warto też sięgnąć po dodatki pasmanteryjne, którymi pięknie wykończymy gotowy model, np. taśmy z pomponami w stylu boho, lampasy w sportowym klimacie, haftowane naszywki czy piny, które nadadzą rockowego charakteru. Jeżeli zdecydujemy się na gładką tkaninę, ciekawym elementem będzie duża naprasowanka albo własnoręcznie wykonana aplikacja. Tylko od nas zależy jaki uzyskamy efekt końcowy, a duży wybór produktów zdecydowanie pobudza kreatywność!

Zapraszamy do krawieckiego wyzwania z @z_szycia_wziete i zachęcamy do zapoznania się z innymi wpisami o podobnej tematyce!

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię