Szyjemy nerkę na drobiazgi - saszetka na biodra w 12 krokach

Nerki to hit ostatnich sezonów, choć tak naprawdę obserwujemy wielki powrót popularnej w latach 80-tych saszetki na biodra. Tym razem jednak to stylowy dodatek, który występuje w wielu wersjach, od sportowych po eleganckie skórzane, pikowane propozycje na łańcuszku. Nerka jest wygodna i praktyczna, pozwala schować najpotrzebniejsze rzeczy i mieć je zawsze przy sobie. W dodatku, w przeciwieństwie do dużych toreb typu shopper, kuferków trzymanych w ręku lub plecaków, nerki zapewniają bezpieczeństwo i pozwalają ustrzec się przed kradzieżą. Szczególnie polecane są na letnie festiwale, imprezy plenerowe, wycieczki oraz podróże środkami transportu zbiorowego, czyli w zatłoczonych miejscach. Torebka nerka ma wiele zalet i można ją nosić na kilka sposobów, zarówno do stylizacji sportowych, casualowych, jak i eleganckich, a uszyta samodzielnie będzie z pewnością ulubionym dodatkiem nie tylko na lato.

Zapraszamy do wspólnego szycia z @migotkaszyje !

Komu przyda się i jak wykorzystać nerkę na drobiazgi?

Nerkę damską można nosić na kilka sposobów, tradycyjnie na biodrach, na pasku, założoną przez ramię na wysokości klatki piersiowej lub na plecach, do sportowych stylizacji. Dla fashionistek i kobiet lubiących eksponować atuty swojej figury ciekawym rozwiązaniem jest założenie nerki w talii. Eleganckie saszetki ze skóry można też nosić na ramieniu jak małą torebeczkę na łańcuszku. Świetnie będzie wyglądać kolorowa nerka do jeansów, zestawiona z białym T-shirtem, bluzą i trampkami, ale warto eksperymentować i tworzyć własne nieoczywiste outfity. Nerka do sukienki w kwiaty doda modowego twista, świeżości i młodzieńczego uroku, a założona do garnituru w odważnym kolorze przełamie nudę.

Dla aktywnych osób świetna będzie nerka do biegania, w której można schować telefon, dokumenty czy mały bidon z wodą. Zaletą tego rozwiązania jest przed wszystkim swoboda ruchów i wygoda. Poza tym nerka do paska, noszona tradycyjnie z przodu, daje komfort i pewność, że nasze rzeczy są dobrze chronione i nienarażone na kradzież. Możesz uszyć model z paskiem i sprzączkami lub nerkę na pasek do spodni, z dwiema pionowymi szlufkami do zakładania. To również znakomita propozycja dla zapalonych rowerzystów i amatorów przejażdżek na hulajnodze.

Damska saszetka na biodra to coś więcej niż praktyczne akcesorium. Bardzo modne są autorskie wersje z tkanin w ciekawe wzory, personalizowane, oryginalne oraz modele w zabawnych kształtach, odbiegających od tradycyjnej formy. W zależności od potrzeb możesz uszyć płaską, zgrabną, małą nerkę do paska lub postawić na pojemną nerkę do noszenia większej ilości drobiazgów. Oprócz oczywistej praktycznej roli, będzie to niebanalny dodatek nadający ton całej stylizacji.

Jak stworzyć saszetkę na biodra?

Aby stworzyć małą saszetkę na biodra, nie musisz być mistrzem w krawieckim rzemiośle i posiadać wielkiego doświadczenia w szyciu. Jest to także bardzo tania, a efektowna rzecz do własnoręcznego wykonania. Wystarczy niewielka ilość materiału, coś do usztywnienia oraz suwak i już można wyczarować fantastyczny dodatek dla siebie albo na prezent dla bliskiej osoby.

W tutorialu pokażemy prosty, uniwersalny wykrój na saszetkę na biodra, który wykorzystasz wiele razy. W zależności od tego, komu ma służyć akcesorium, dobierz tkaninę w komiksowe, młodzieżowe wzory, które przypadną do gustu nastolatkom, pastelowe kwiaty dla kobiet albo mocne graficzne wzory w męskim stylu. Nerka przyda się każdemu, bez względu na wiek i płeć, szczególnie podczas urlopu, letnich wycieczek i aktywnego wypoczynku.

Szybki sposób na uszycie nerki na drobiazgi

Mamy nadzieję, że nasz tutorial z szyciem nerki udowodni, że to prosty i wspaniały patent na tworzenie spersonalizowanych, wyjątkowych dodatków w różnym stylu. Duży wybór wodoodpornych, wytrzymałych i trwałych tkanin poliestrowych daje ogromne możliwości łączenia wzorów i różnych odcieni. Na specjalne okazje sprawdzi się nerka wykonana z eleganckiego weluru albo żakardu o ciekawej fakturze. Całość można wykończyć biżuteryjną broszką, cekinową aplikacją lub pinami w rockowym stylu.

Do uszycia nerki potrzebne będą:

  • tkanina zasadnicza np. materiał wodoodporny, skóra naturalna, ekologiczna, welur tapicerski lub inny,
  • podszewka np. tkanina bawełniana, poliestrowa, żakardowa lub inna,
  • wigofil do usztywnienia elementów (o gramaturze 150-180 w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać oraz od grubości i sztywności tkaniny zewnętrznej. Zamiennie stosuje się też sztywnik poliestrowy z klejem. W przypadku grubych, sztywnych materiałów dodatkowe usztywnienie nie jest potrzebne.),
  • 0,5 m taśmy suwakowej,
  • 1 lub 2 suwadła,
  • ok. 1 m taśmy nośnej poliestrowej,
  • zapięcie klamra,
  • nożyczki, klamerki krawieckie, linijka.

Szycie nerki krok po kroku

Krok 1: Pracę nad naszą nerką zaczynamy od stworzenia wykroju. Zdjęcia 1, 2, 3 i 4 pokazują kolejne elementy wykroju oraz dokładne wymiary. Wykrój wycinamy, polecamy do tego celu wigofil, nie zużywa się i nie niszczy tak szybko jak kartka papieru.

Krok 2: Wszystkie elementy wycinamy z tkaniny zasadniczej, podszewki oraz z wigofilu (ewentualnie sztywnika)

Spis elementów do wykrojenia:

  • klapka x1,
  • bok x2 (należy wyciąć go w odbiciu lustrzanym),
  • przód x1,
  • tył x1.

Krok 3: Jeśli używasz wigofilu, należy podszyć nim wszystkie elementy tkaniny zasadniczej. Natomiast jeśli korzystasz ze sztywnika z klejem, naklejasz go na elementy tkaniny zewnętrznej przy pomocy żelazka.

Krok 4: Kolejnym etapem szycia jest przyszycie taśmy suwakowej do przodu naszej nerki. W tym celu składamy prawymi stronami do siebie przód nerki z tkaniny zasadniczej z przodem z podszewki. Pomiędzy te elementy, wzdłuż ich górnej krawędzi, układamy zamek. Uwaga! Zwróć uwagę, by ząbki taśmy były zwrócone do prawej strony tkaniny zasadniczej.

Krok 5: Przyszywamy taśmę stopką do wszywania zamków. Pamiętaj o zaryglowaniu szwu. Szew przeprasowujemy i wywracamy na prawą stronę.

Teraz możemy spokojnie przestębnować go wzdłuż taśmy suwakowej.

Krok 6: Następnie zszywamy zaszewki, układając tkaniny prawą stroną do prawej. Zszycie wykonujemy zarówno na tkaninie wierzchniej, jak i podszewce.

Krok 7: W kolejnym kroku bierzemy się za wszycie klapy. Potrzebne nam będą elementy klapy z tkaniny zasadniczej i podszewki. Składamy elementy na pół i wyznaczamy ich środek zaznaczając mydełkiem lub robiąc niewielki nacinek.

Czynność tą wykonujemy również na przodzie nerki oraz listwie suwakowej. Rozpoczynamy od spinania ze sobą tych elementów od środka, prawymi stronami do siebie.

Następnie zszywamy wzdłuż łuku stopką do wszywania zamków, po czym rozprasowujemy szew.

Odcinamy naddatek i wywracamy na prawą stronę.

Stębnujemy wzdłuż zamka.

Krok 8: Później doszywamy boki do naszej nerki. Zanim jednak to zrobimy, musimy założyć suwadło na taśmę suwakową (jedno lub dwa, w zależności od upodobań). Wszycie boków zaczynamy od przyłożenia ich prawą stroną do prawej strony przodu nerki, zaczynając od dołu. W analogiczny sposób układamy element podszewki, dzięki czemu mamy następujące warstwy: bok nerki z tkaniny zasadniczej, przód nerki i bok nerki z podszewki. Zszywamy szerokim 1 cm szwem licząc od krawędzi.

Następnie odcinamy naddatek tkanin i taśmy suwakowej.

Prasujemy szew, wywracamy na prawą stronę i stębnujemy. Identycznie postępujemy z drugim bokiem nerki.

Krok 9: Wszywanie taśmy nośnej poliestrowej należy poprzedzić opaleniem jej końców, co zapobiegnie rozpruwaniu się taśmy. Z jednej strony potrzebujemy odcinek ok. 20 cm, z drugiej resztę taśmy (odmierzając długość taśmy należy uwzględnić obwody osoby, dla której szyjemy nerkę oraz tego czy nerka będzie noszona w pasie czy na plecach). Z lewej strony naszej nerki przyszywamy krótszą część taśmy, na którą wcześniej zakładamy element klamry. Przyszywamy do boku nerki, jak na zdjęciu 30, 31.

Z drugiej strony nerki wszywamy drugi odcinek taśmy.

Krok 10: Otwieramy zamek i wyciągamy taśmę na zewnątrz. Przypinamy przód nerki z boczkami i klapką prawą stroną do prawej strony tyłu. Zszywamy dookoła na 1cm.

Krok 11: Następnie składamy nerkę „na płasko” i do tyłu nerki dopinamy tył z podszewki. Szyjemy dookoła szwem 1 cm pozostawiając otwór na wywrócenie.

Obcinamy naddatki, wywracamy nerkę na prawą stronę poprzez pozostawiony otwór. Nadajemy nerce kształt, wyciskając narożniki np. szpikulcem do otworów lub nożycami.

Pozostało nam zszycie otworu. Podwijamy więc pod spód element podszewki tyłu i przeszywamy na maszynie lub ręcznie ściegiem krytym.

Krok 12: Na końcu na długi pasek z taśmy nakładamy regulator oraz drugą część klamry i zszywamy.

Nasza nerka jest gotowa!

Zaprezentowany model nerki jest wyjątkowo pojemny i wygodny, dlatego na pewno przyda się podczas urlopu czy wakacyjnych wycieczek. W zależności od gustu, stylu i przeznaczenia możesz wybrać odpowiednią tkaninę w jednym z wielu ciekawych wzorów, np. w kwiaty, kompozycje tropikalne doskonałe na lato, motywy graficzne, marynistyczne, komiksowe lub typowo dziecięce. Tylko od Twojej fantazji zależy ostateczny, niepowtarzalny efekt.

Życzymy powodzenia w twórczej pracy i zapraszamy do zapoznania się z innymi wpisami o podobnej tematyce!

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię