Poduszki do siedzisk wykonanych z palet - realizacja

W ostatnim artykule pokazaliśmy jak wykonać własnoręcznie poduszki na meble z palet z dostępnych w naszym sklepie tkanin ogrodowych. Instrukcje szycia możesz zobaczyć tutaj: Jak uszyć poduszki do siedzisk wykonanych z palet?

Dzisiaj chwalimy się efektem końcowym, czyli pełną aranżacją naszej małej przestrzeni do relaksu. Udało się samodzielnie wykonać meble z palet, a miękkie siedziska i oparcia, rośliny oraz dodatki stworzyły przytulny nastrój. Teraz możemy relaksować się w pełni i cieszyć z efektu!

Potrzebne materiały

Nawet niewielki balkon może stać się magicznym miejscem wypoczynku i błogich chwil z rodziną. Szczególnie wiosną i latem bardzo potrzebujemy słońca, przestrzeni i mamy ochotę spędzać czas na zewnątrz, ale kiedy brak czasu lub siły na dalekie wycieczki i spacery, strefa relaksu na balkonie okazuje się prawdziwym wybawieniem.

Aby odmienić przestrzeń i stworzyć własną oazę musimy zadbać o wygląd ścian, podłogi, dobrać meble, oświetlenie, rośliny, dekoracje i dodatki. Świetnym pomysłem jest własnoręczne wykonanie mebli z palet. Do tego celu najczęściej używa się elementów o wymiarach 120 x 80 x 14,4 cm i buduje się różne konstrukcje wykorzystując moduły, bez konieczności docinania. Warto zaopatrzyć się w palety ze zdrowego drewna, które nie były przechowywane w wilgotnym magazynie lub na zewnątrz, na pewno będą dłużej służyć.

Po dokładnym przeszlifowaniu nierówności, drzazg i zadziorów trzeba palety odpylić i zabezpieczyć impregnatem. My zdecydowaliśmy się na pomalowanie mebli na kolor brązowy, ale można użyć białej, szarej lub innej farby albo bejcy, aby uzyskać pożądany efekt. Klasyczna kanapa z palet składa się z dwóch elementów złączonych ze sobą, a jeśli potrzebujesz dłuższej sofy, możesz po prostu dołożyć kolejne moduły. Optymalna wysokość mebli z palet na balkonie wymaga zastosowania dwóch palet ułożonych jedna na drugiej. Jeśli lubisz niskie meble w stylu japońskim, zastosuj po jednej palecie na siedzisko. Elementy łączymy za pomocą kątowników, płaskowników lub zwykłych śrub.

Do wykonania mebli z palet niezbędne są:

  • drewniane palety,
  • metalowe kątowniki,
  • śruby,
  • wkrętarka,
  • szlifierka, papier ścierny lub kostka ścierna,
  • impregnat do drewna,
  • emalia do drewna,
  • wałek lub pędzel do malowania,
  • siedziska i oparcia ( tkanina ogrodowa i gąbka tapicerska).

Niezbędnym dopełnieniem mebli są poduszki na palety, czyli siedziska i oparcia, które zapewniają miękkość i komfort. Do ich wykonania potrzebna jest wybrana tkanina ogrodowa, gąbka tapicerska, zatrzaski lub suwaki i oczywiście sprzęt krawiecki. Zastosowana przez nas forma poduszek na meble ogrodowe jest bardzo prosta i sprawdza się znakomicie.

Meble z palet są nie tylko efektowne, modne, wygodne, ale też tanie do wykonania i w dodatku ekologiczne.

Aby dopełnić wygląd strefy wypoczynkowej na balkonie warto zadbać jeszcze o:

  • osłonę/matę na barierkę,
  • oświetlenie,
  • rośliny,
  • dekoracje,
  • ewentualnie zadaszenie ( np.markiza).

Aranżacja balkonu z wykorzystaniem poduszek i siedzisk do palet

Do urządzenia naszego balkonu wykorzystaliśmy matę wiklinową, którą kupuje się na metry w markecie budowlanym i przytwierdza do barierki. To tanie, ekologiczne i ładne rozwiązanie. Do tego celu możesz też użyć wodoodpornej, grubej i trwałej tkaniny ogrodowej o poliestrowym składzie. Na szczęście nie musieliśmy martwić się odnawianiem ścian i podłogi, ponieważ przestrzeń była zadbana, białe otoczenie to uniwersalne, bezpieczne tło dla roślin. Na podłodze mamy płytki imitujące drewniany parkiet, ale znakomicie sprawdzą się też modułowe panele z tworzywa lub drewna, doskonałe do szybkich metamorfoz.

Meble wykonaliśmy z palet pomalowanych na naturalny kolor ciemnego brązu, korespondujący z osłoną balkonową i zielenią roślin. Natomiast siedziska dobraliśmy w kontrastowym, żywym niebieskim kolorze, kojarzącym się z błękitem letniego, pogodnego nieba.

Poduszki wykonane są na zasadzie poszewek nałożonych na gąbkę tapicerską o grubości 3 cm. Każda z czterech poduch ma zapięcie na zatrzaski lub zamek, żeby ułatwić ewentualne pranie. Siedziska i oparcia mają też cztery paski, dzięki którym można je przywiązać do palet i nie martwić się, że porwie je wiatr albo zsuną się podczas użytkowania. Tkanina jest odporna na działanie wilgoci, łatwa w utrzymaniu w czystości i bardzo wytrzymała na czynniki chemiczne, pleśń i uszkodzenia. To wygodne, praktyczne i trwałe siedziska na balkon, z których miło się korzysta.

Posadziliśmy kwiaty i drzewka, odnowiliśmy stół, powstały także poszewki na poduszki i koc z miękkiej, bardzo przyjemnej w dotyku i ciepłej dzianiny minky, o dekoracyjnej fakturze. Tekstylia świetnie ocieplają przestrzeń, a miękki pled lub narzuta przyda się wieczorem, aby przyjemnie się otulić.

Jak urządzić balkon w bloku

Urządzanie balkonu w bloku to zadanie z jednej strony dość trudne ze względu na ograniczone gabaryty, a z drugiej – bardzo inspirujące i przyjemne. Najlepszy czas na metamorfozę balkonu to wiosna i lato, wtedy też najczęściej odczuwamy potrzebę korzystania z przydomowej oazy spokoju. Warto zadbać o estetykę i funkcjonalność, zaczynając od mebli, przez tekstylia, rośliny, dodatki, oświetlenie i dekoracje. Kierujmy się swoim gustem i potrzebami psychicznymi kiedy wypoczywamy. Jedni uwielbiają energetyczne kolory, natłok elementów, a inni relaksują się w czystej przestrzeni urządzonej oszczędnie.

Istnieje mnóstwo sposobów jak urządzić balkon w bloku, dlatego warto poszukać inspiracji w internecie, magazynach wnętrzarskich czy u znajomych. Podstawa to odświeżenie ścian, zadbanie o bezpieczeństwo, wygląd podłogi. Trzeba pamiętać, że ze względu na przepisy nie zawsze mamy możliwość przemalowania balkonu na kolor, który nam odpowiada. Najczęściej zarządca lub wspólnota mieszkaniowa dba o ujednolicony wygląd fasady budynku. Patentem jest posadzenie pnączy, które będą się malowniczo wiły po ścianach.

Meble na balkonie

Najważniejszy jest wybór mebli, które zapewnią komfortowy wypoczynek. My wykonaliśmy je z palet, ale możesz kupić gotowy zestaw lub skompletować krzesła i stół na zasadzie kontrastu, w różnym stylu i kolorach. Taki eklektyzm jest bardzo modny. Na balkonie można wykorzystać stare meble z piwnicy, należy je tylko odpowiednio zabezpieczyć lakierem lub bejcą. Alternatywą są składane leżaki, które można wykonać samemu ze stelaża i tkaniny leżakowej.

Niezbędnym dopełnieniem będą poduszki na meble ogrodowe w ciekawe wzory albo w ulubionym kolorze. Ogromny wybór printów w różnym stylu daje duże możliwości aranżacji i każdy znajdzie coś dla siebie. Wygodne siedziska na balkon to podstawa jeśli chcemy efektywnie odpoczywać, rozluźnieni i spragnieni wytchnienia po siedzeniu w biurowym fotelu albo pracy fizycznej. W roli stolika może wystąpić drewniana skrzynia, opona oklejona grubym sznurem, szpula po kablu czy pieniek. Jeśli cenisz tradycję możesz wykorzystać wodoodporne tkaniny ogrodowe do stworzenia eleganckiego bieżnika lub obrusu, pasującego do obicia mebli.

Rośliny balkonowe

Ważnym elementem na balkonie są rośliny, które sprawiają, że czujemy się jak na tropikalnych wakacjach albo na swojskiej łące. Dla zabieganych osób, które nie mają „ręki do kwiatów” odpowiednie będą nasadzenia mało wymagające i krzewy iglaste. Świetnym pomysłem jest półka z palety na doniczki z ziołami, które nie tylko pięknie pachną, ale też przydadzą się w kuchni. Zawsze trzeba pamiętać o orientacji naszego balkonu względem kierunków świata, bo decyduje to o stopniu nasłonecznienia w różnych porach dnia.

Możesz wykorzystać zwykłe skrzynie na owoce, które czasem można za parę złotych kupić w lokalnym warzywniaku. Takie surowe drewniane skrzynki mogą posłużyć do skonstruowania stolika albo stać się efektowną donicą. Na niewielkie balkony dobrym rozwiązaniem są także długie, wąskie pojemniki, które nie zajmują wiele miejsca, a pozwalają hodować sporą ilość roślin.

Oświetlenie balkonu

W budowaniu nastroju w letnie wieczory niepoślednią rolę odgrywa oświetlenie. Wybierając źródło światła trzeba zwrócić uwagę na szczelność lampek i ich przystosowanie do warunków zewnętrznych. Ekologicznym, tanim i praktycznym rozwiązaniem są lampki solarne, załączające się automatycznie kiedy zapada zmrok, dostępne w formie latarni wtykanych w ziemię w donicy, modnych łańcuchów cotton balls i dekoracyjnych latarenek. Można zastosować też kinkiety na ścianach albo przenośne, bezprzewodowe oświetlenie ładowane za pomocą USB. Wieczorami romantyczny nastrój wprowadzą świece, podgrzewacze tealight czy lampiony.

Urządzanie balkonu w bloku – co jeszcze warto wiedzieć?

Na niewielkim balkonie sprawdzą się podwieszane huśtawki z tkaniny ogrodowej, hamaki montowane w narożniku, pufy i ławeczki. Możesz samodzielnie uszyć krzesełko brazylijskie, gotowe wykroje na huśtawki ogrodowe ułatwią zadanie. Pamiętaj o bezpiecznym zamontowaniu do sufitu, aby bez obaw korzystać z tego elementu wyposażenia podczas beztroskich chwil wypoczynku.

Jeśli masz niezabudowany balkon, warto pomyśleć o markizie z tkaniny, która zapewni upragniony w upały cień, ochroni rośliny przed zbyt intensywnym promieniowaniem słonecznym i gorącem, a także osłoni od ciekawskich spojrzeń sąsiadów. Tą ostatnią funkcję spełnia także osłona na barierkę z rattanu lub tkaniny. Z materiałów ogrodowych można również uszyć proste mobilne zasłony, które chronią przed słońcem, a wieczorem zapewniają prywatność. W takiej roli sprawdzi się też drewniana pergola z pnączem.

Jeżeli w Twojej okolicy doskwierają w ciepłych miesiącach insekty, osy, muchy i komary, świetnym rozwiązaniem jest zamontowanie moskitiery, prawie niewidocznej, a bardzo praktycznej.

Dodatkowe ozdoby do wykorzystania na balkonie to modne ostatnio makramy ze sznurka, girlandy z kawałków materiału, proporczyki i pompony z tiulu. Takie dekoracje ocieplą atmosferę, dodadzą przytulności i podkreślą wyjątkowy charakter przestrzeni.

Mamy nadzieję, że nasze inspiracje pozwolą odmienić także Twój balkon, który stanie się pięknym, niepowtarzalnym, cudownym miejscem, gdzie znajdziesz wytchnienie w codziennym biegu.

Zapraszamy do lektury innych wpisów o pokrewnej tematyce!

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię