Jersey bawełniany - charakterystyka i szycie

Jersey bawełniany to wspaniały, uniwersalny i bardzo wygodny do noszenia materiał, z którego można uszyć odzież dla dorosłych i dzieci, kominy, czapki, piżamy, a nawet bieliznę, pościel czy kocyki dla maluchów. Naturalny skład i przyjazność dla ciała sprawiają, że to znakomita baza na klasyczne T-shirty, najbardziej kojarzone z dżersejem, sukienki, tuniki i ubranka dla, ceniących komfort i wymagających, najmłodszych użytkowników. Wiele osób początkujących w dziedzinie krawiectwa odnosi mylne wrażenie, że jersey bawełniany to tkanina, a to jedna z najbardziej popularnych dzianin, o wszechstronnym zastosowaniu. To niezwykle istotne, ponieważ decyduje nie tylko o właściwościach czy budowie, ale także ma ogromny wpływ na sposób szycia i pracy z materiałem.

Jersey bawełniany – czym jest i co go charakteryzuje?

Jersey to dzianina pojedyncza o splocie lewoprawym, której obie strony mają gładką powierzchnię. Jeżeli przyjrzymy się uważnie, zobaczymy po prawej stronie jodełkową strukturę kolumienek, a po lewej – wyraźnie widoczne poziome rzędy. Dzianina jest delikatnie elastyczna w poprzek, czyli w kierunku rządków. W składzie występują włókna naturalnej bawełny, można także spotkać jersey bawełniany z elastanem ( dodatek 5%). Jest to dość cienki, lekki materiał o gramaturze 130– 150 g/m2, ale mimo tego nie prześwituje i świetnie się nosi. Na rynku dostępne są także grubsze wersje ok.200 g/m2, odpowiednie na bluzy i wdzianka. Najważniejsze zalety jerseyu to przewiewność, higroskopijność i cudowna miękkość. Dzianina jest delikatna w dotyku, o przyjemnym, naturalnym chwycie, zapewnia niezwykły komfort i jest wyjątkowo wygodna w użytkowaniu. Odzież z niej stworzona oddycha na ciele, przepuszcza powietrze, z jednej strony zapewnia ciepło i otula, z drugiej – nie powoduje pocenia się, znakomicie chłonie wilgoć, a w dodatku nie elektryzuje się. Jeżeli masz wątpliwości co to znaczy jersey bawełniany, weź do ręki zwykły, klasyczny T-shirt, a docenisz jego wspaniałe właściwości! Warto dodać, że surowe brzegi nie strzępią się bardzo i rolują się w charakterystyczny sposób. Ciekawostką jest, że jersey zawdzięcza swoją nazwę brytyjskiej wyspie, położonej w kanale La Manche.

Charakterystyka jerseyu bawełnianego to tak naprawdę przedstawienie zalet, które od lat przekonują użytkowników, krawcowe, projektantów i hobbystów szycia do sięgania po ten właśnie materiał na odzież casualową. Nie dość, że to praktyczna, wygodna, trwała baza na ubrania i tekstylia, to jeszcze można ją kupić w wielu fantazyjnych wzorach i modnych odcieniach. Na odzież dziecięcą idealne będą wersje w bajkowe postacie, zwierzątka, autka, samoloty oraz printy młodzieżowe, na sukienki i tuniki dla pań sprawdzą się motywy kwiatowe, ponadczasowe kraty, kompozycje inspirowane sztuką ludową, a także wzory marynistyczne, doskonałe na lato. Osobną kategorią są nadruki okolicznościowe, związane z Bożym Narodzeniem, Wielkanocą czy Walentynkami.

Najważniejsze zalety i wady, które posiada jersey bawełniany

Tak jak już stwierdziliśmy, jersey bawełniany to świetny materiał na odzież codzienną, nie ma eleganckiego, wyrafinowanego wyglądu, a raczej jest w pozytywnym sensie zwyczajny i uniwersalny. Przede wszystkim ma naturalny skład, jest lekko elastyczny, zapewnia komfort i wygodę. Miękko otula ciało, znakomicie się układa i co bardzo ważne – nie gniecie się. Ta ostatnia cecha ma nietuzinkowe znaczenie w przypadku prześcieradeł. Dzięki specyficznej budowie i elastyczności materiał jest trwały i doskonale dopasowuje się do sylwetki. Najważniejsze jest jednak to, że na tle wielu nowoczesnych produktów syntetycznych, jersey jest przewiewny, cudownie naturalny i przyjazny dla skóry, nawet w ciepłe dni, nie podrażnia, nie uczula i zapewnia komfort.

Analizując zalety i wady jerseyu bawełnianego, trudno właściwie coś mu zarzucić. Jedyne mankamenty mogą ujawnić się podczas szycia, jak to zwykle bywa kiedy zabieramy się za tworzenie z dzianiny. Wiele początkujących osób boi się sięgać po elastyczne, rozciągliwe materiały, które z pewnością są nieco bardziej wymagające niż stabilne tkaniny, jak choćby bawełna pościelowa czy len. Z drugiej strony, to właśnie dzianina więcej wybacza na sylwetce, a ewentualne niedociągnięcia techniczne nie są tak widoczne. Problem pojawia się kiedy jersey zaczyna się falować, dlatego tak ważne są odpowiednie ustawienia maszyny, o których opowiemy w dalszej części artykułu. Jerseyu nie powinno się prasować, a jeśli zajdzie taka potrzeba, należy to robić ostrożnie, żelazkiem ustawionym na niską temperaturę, i koniecznie wzdłuż oczek, w przeciwnym razie może dojść do zniekształceń. Nie wolno też czyścić go chemicznie i suszyć w suszarce bębnowej. Zalecane jest pranie ręczne w temperaturze 30 stopni, ale chyba nie ma użytkownika, który nie zaryzykował choć raz prania w pralce i to bez przykrych niespodzianek, bo wbrew instrukcjom, materiał jest dość odporny.

O czym pamiętać szyjąc jersey bawełniany?

Początkujący hobbyści szycia boją się pierwszego podejścia do dzianin, w tym również jerseyu bawełnianego. Tak naprawdę nie ma się czego obawiać, trzeba tylko odpowiednio się do tego przygotować. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ułożenie materiału przy robieniu wykroju, aby bardziej rozciągliwy kierunek znalazł się na szerokości gotowego wyrobu, a nie na długości. Chodzi o to, aby ubranie rozciągało się i dopasowywało w obwodach, a nie rozciągało wzdłuż sylwetki. Istotną kwestią jest zastosowanie specjalnej igły do dzianin, która nie będzie dziurawić materiału. Poza tym trzeba używać ściegu elastycznego, pracującego z jerseyem, w przeciwnym wypadku szwy będą pękać przy każdym ruchu w gotowym ubraniu. Sprawdzą się zwykłe nici poliestrowe, nie ma konieczności stosowania specjalistycznych nici elastycznych, jednak najważniejsze jest optymalne ustawienie maszyny, a więc zadbanie o zmniejszenie docisku stopki, aby ta nie hamowała i nie rozciągała dzianiny w trakcie szycia. Należy również wyregulować naciąg górnej nici oraz wykonać próby z różną długością ściegu. Tylko cierpliwe eksperymenty pomogą uzyskać zadowalający efekt. Jeśli chodzi o szycie jerseyu bawełnianego, ale także innych dzianin, cenną wskazówką na początek jest stosowanie materiału we wzory, ponieważ ekspresyjne, nieregularne printy często potrafią ukryć ewentualne niedociągnięcia. Podsumowując, największym problemem jest rozciąganie materiału i falowanie brzegów, dlatego można wesprzeć się akcesoriami do ustabilizowania dzianiny na szwach, podwinięciach i dekoltach. W tym celu warto zastosować flizelinę, klejonkę, tasiemki silikonowe albo krochmal w sprayu, którego używa się jeszcze przed krojeniem.

Chyba każdy z nas ma w szafie coś z dżerseju, bo to niezwykle popularny materiał o wszechstronnym zastosowaniu. Posiada on wiele praktycznych właściwości, jest przyjazny dla ciała i komfortowy podczas użytkowania. Nadaje się zarówno na odzież damską, męskie T-shirty, jak i prześcieradła, kocyki oraz ubranka dla maluszków, bieliznę, czapki i kominy. Lekka, delikatna w dotyku, miękka, cudownie otulająca dzianina jest świetną bazą na casualowe projekty. Samodzielne szycie daje bezcenną możliwość dostosowania wymiarów i wykroju, a także dopasowania konkretnego wzoru i kolorystyki do własnego stylu, gustu i oczekiwań.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię